| Značka | Toya |
| Subjekt zodpovedný za tento výrobok v EÚ | TOYA S.A.Viac |
| Séria | GRD |
| Sila | 100 W |
| Napätie | 230 V a.c. |
| Frekvencia | 50 Hz |
| Čas zahrievania | 12 s |
| Pracovný režim | S2 20% 12 s / 48 s |
| Osvetlenie pracoviska | áno |
| Rozmery | 200x170x45 mm |
| Trieda elektrickej izolácie | II |
| omša | 0.65 kg |
| Symbol | 79350 |
Transformátorová spájkovačka 79350 od spoločnosti Vorel je výkonná a má štandardný dizajn s bodovým osvetlením pracovnej plochy. Príkon 100 W postačuje na zahriatie hrotu z izbovej teploty na približne 350 °C za 20 až 25 sekúnd.
Ďalšie informácie:
- napájanie: 230 V
- výkon: 100 W
- priemer čepele v mieste pripojenia: 1,95 mm
- vhodná hlavica: 1,5 až 2,0 mm
Ako sa starať o hrot
Spájkovací hrot spájkovačky Vorel 79350 je potiahnutý materiálom, ktorý znižuje oxidáciu hrotu. Nezmyselné prehrievanie a mechanické poškodenie rýchlo degradujú ochrannú vrstvu, potom hrot oxiduje, čo má za následok problémy s tavením spájkovaného spoja. Namiesto toho, aby sa spájkovací hrot roztavil a držal na ňom, cín sa guľôčkuje a odpadáva. Osvedčeným spôsobom starostlivosti o spájkovací hrot je jeho pocínovanie. Pri prvom zahriatí spájkovačky naneste na hrot spájkovacieho hrotu trochu cínu a prebytok odstráňte napríklad mosadznými hoblinami. Vzniknutá vrstva cínu chráni pred oxidáciou. Je dobrým zvykom pocínovať hrot spájkovačky vždy, keď dokončíte prácu.
Pozor !
Transformátorové spájkovačky vďačia za svoje relatívne malé rozmery technológii prerušovaného režimu transformátora. V záujme zachovania najvyššieho výkonu zariadenia by sa malo dodržiavať pravidlo:
- 12 s. spájkovanie
- 48 s. prerušenie
Jednorazové prekročenie času spájkovania pri zachovaní pravidiel starostlivosti o hrot nebude mať negatívny vplyv na ďalšiu prevádzku spájkovačky, najmä ak necháte zariadenie vychladnúť. Pri prehriatom transformátore sa znižuje jeho účinnosť, a teda aj schopnosť ohriať spájkovací hrot na správnu teplotu. Prehriatie transformátora tiež zvyšuje riziko jeho poškodenia. Tradičný transformátor na nepretržitú prevádzku s takýmto vysokým výstupným výkonom by musel vážiť niekoľko kilogramov a veľkosťou by pripomínal skôr malú zváračku než šikovnú spájkovačku v tvare pištole.