| Značka | Yato |
| Subjekt zodpovedný za tento výrobok v EÚ | TOYA S.A.Viac |
| Séria | GRF |
| meranie striedavého napätia | 0-500 V a.c. |
| Meranie jednosmerného napätia | 0-500 V d.c. |
| Jednosmerný prúd | 0-5 A |
| Meranie odporu | 0-2 MΩ |
| Pomiar hFe tranzystora | PNP, NPN |
| Skúška kontinuity obvodu | 0-30 Ω |
| Test vodivosti | áno |
| Test diód | áno |
| Generátor štvorcových vĺn | 50 Hz |
| Rozmery | 126x70x24 mm |
| Materiál | ABS |
| Typ zobrazenia | LCD |
| Rozsah zobrazenia | 1999 mm |
| Vzorkovacia frekvencia | 2-3 krát za sekundu |
| Zvukový signál | áno |
| Generátor sínusového signálu | 5 V p-p |
| Napájanie | batéria |
| Typ akumulátora | 9V; 6F22 |
| Rozsah prevádzkových teplôt | 0~40 ˚C |
| Skladovacia teplota | -10 ~ +50 ˚C |
| omša | 0.14 kg |
| Aplikácia | elektrický |
| Symbol | YT-73080 |
Merač univerzálne YT-73080 s manuálnym rozsahom pre každé meranie umožňuje vykonávať základné aj pokročilé merania elektrických veličín. Je to základný model v našej ponuke. Ďalšou ochranou pred mechanickým poškodením je tzv. puzdro - gumený obal natahovaný na obal zariadenia.
Základné merania:
- meranie striedavého napätia: A.C. 0-500 V
- meranie stejnosmerného napätia: D.C. 0-500 V
- meranie prúdu stejnosmerného: D.C. 0-5 A
- meranie odporu: 0-2 MΩ
- test diódy: IF 1 mA, UR 3 V
- test kontinuity obvodu: 0-30 Ω
Doplňujúce merania:
- test tranzistorov hFe: 0-1000, zabudované meracie zásuvky
- generátor obdĺžnikového signálu: 5 Vpp, 50 Hz
Presnosť merania:
Príklad určenia presnosti pre meranie striedavého prúdu AC. Výpočet pre výsledok merania: 235 V
- presnosť merača YT-73080 pre tento rozsah je: ±(2% + 10), rozlíšenie 1 V
- výpočet chyby merania vzorec: (výsledok merania x 2%) + 10 x rozlíšenie
- výpočet: (235 x 2%) + 10 x 1 = 4,7 + 10 = 14,7 V
Výsledok s ohľadom na chybu merania pre zobrazenie 235 V = 235 ± 14,7 V*
- výsledok s ohľadom na chybu merania pre zobrazenie merania stejnosmerného napätia: 12 V = 12 ± 0,146 V
Tabuľka s rozlíšením a presnosťou pre dané meranie nájdete v návode na použitie.
*Merač YT-73080 nemá funkciu merania true rms, preto vyššie uvedený výsledok je skutočná hodnota efektívneho napätia AC len pre správny sinusový priebeh.
Vstavané funkcie:
- Generátor signálu - nastavenie knoflíka na generovanie signálu spôsobí, že merač vygeneruje obdĺžnikovú vlnu s vrcholovým napätím 5 Vpp a frekvenciou približne 50 Hz. Signál je možné využiť v audio technike napr. pri diagnostike reproduktorov
- DATA HOLD [H] - uchovanie aktuálnej meranej hodnoty na displeji
Doplňujúce informácie:
- displej LCD, maximálny zobrazovaný výsledok: 1999
- zvukový signál pri teste kontinuity obvodu pre odpor pod 30 Ω
- automatické prepínanie testu diódy na test kontinuity pri odporu obvodu pod 30 Ω (nie je možné nastaviť merač len na test diódy)
- sondy na meranie sú súčasťou balenia
- konštrukcia s ochranou pred preťažením
- obal z ABS plastu + tzv. puzdro, teda gumový obal chrániaci merač pred mechanickým poškodením
- indikátor nízkej úrovne batérie
- napájanie: batéria 9 V (6F22)
Vizuálny popis:

Pozor!
Pri meraní neznámych hodnôt pomocou merača s manuálnym prepínaním rozsahu pomocou knoflíka je potrebné postupovať postupne od najväčšieho rozsahu až po rozsah, ktorý poskytuje najpresnejší výsledok - inak hrozí poškodenie zariadenia.