| Značka | Yato |
| Subjekt zodpovedný za tento výrobok v EÚ | TOYA S.A.Viac |
| Séria | GRF |
| meranie striedavého napätia | 0-600 V a.c. |
| Meranie jednosmerného napätia | 0-600 V d.c. |
| Jednosmerný prúd | 0-10 A |
| Meranie odporu | 0-2 MΩ |
| Pomiar hFe tranzystora | PNP, NPN |
| Skúška kontinuity obvodu | 0-100 Ω |
| Test vodivosti | áno |
| Test diód | áno |
| Test batérie | 1.5, 9 V d.c. |
| Zadržanie údajov | áno |
| Rozmery | 155x75x30 mm |
| Materiál | ABS |
| Typ zobrazenia | LCD |
| LED podsvietenie | áno |
| Vzorkovacia frekvencia | 2-3 krát za sekundu |
| Zvukový signál | áno |
| Poistka | 600V / 0.5A |
| Indikátor slabej batérie | áno |
| Napájanie | batéria |
| Typ akumulátora | 2x1.5V; AAA |
| Rozsah prevádzkových teplôt | 0~40 ˚C |
| Skladovacia teplota | -10 ~ +50 ˚C |
| omša | 0.13 kg |
| Aplikácia | elektrický |
| Symbol | YT-73081 |
Univerzálny merač YT-73081 s manuálnym rozsahom pre každé meranie umožňuje vykonávať základné aj pokročilé elektrické merania. Ďalšou a užitočnou možnosťou je test 1,5 V a 9 V batérie, pomocou ktorého môžeme skontrolovať napätie batérie pri zaťažení, čo pomôže posúdiť jej stav a vylúčiť alebo potvrdiť potrebu výmeny.
Základné merania:
- Meranie striedavého napätia: 0-600 V
- Meranie jednosmerného napätia: DC 0-600 V
- Meranie jednosmerného prúdu: DC 0-10 A
- meranie odporu: 0-2 MΩ
- test diód:IF 1 mA,UR 2,4 V
- test spojitosti obvodu: 0-100 Ω
Ďalšie merania:
- hFe test tranzistora: 0-1000, zabudovaná meracia zásuvka
- test 1,5 V batérie so záťažovým odporom cca 3 kΩ
- Test 9 V batérie so záťažovým odporom cca 900 Ω
Presnosť merania
Príklad určenia presnosti merania striedavého napätia. Výpočet pre výsledok merania: 235 V
- Presnosť merania meracieho prístroja YT-73081 pre tento rozsah je: ±(2 % + 10), rozlíšenie 1 V
- vzorec pre výpočet chyby merania: (výsledok merania x 2 %) + 10 x rozlíšenie
- výpočet: (235 x 2 %) + 10 x 1 = 4,7 + 10 = 14,7 V
Výsledok vrátane chyby merania pre indikáciu 235 V = 235 ± 14,7 V*
- Výsledok vrátane chyby merania pre indikáciu merania jednosmerného napätia: 12 V = 12 ± 0,146 V
Tabuľku s rozlíšením a presnosťou pre dané meranie nájdete v návode na obsluhu.
*Merací prístroj YT-73081 nemá funkciu merania skutočnej efektívnej hodnoty, takže uvedený výsledok je skutočná efektívna hodnota striedavého napätia len pre správny sínusový priebeh.
Zabudované funkcie:
- Test 1,5 V a 9 V batérie - merač počas testu odoberá z batérie malé množstvo prúdu, takže získame 100 % informácií, ktoré potrebujeme na posúdenie, či bude zdroj schopný napájať naše zariadenie. Pre získanie úplných informácií je dobré najprv zmerať jednosmerné napätie a potom porovnať výsledok s hodnotou z testu batérie. Príliš vysoký pokles alebo nízke napätie je jasným signálom, že zdroj je potrebné vymeniť
- DATA HOLD [H] - uchováva aktuálne nameranú hodnotu na displeji
Ďalšie informácie:
- LCD displej, maximálny zobrazený výsledok: 1999
- podsvietenie displeja
- akustický signál pri skúške spojitosti pre odpory pod 30 Ω
- meracie sondy sú súčasťou dodávky
- konštrukcia s ochranou proti preťaženiu pri meraní malých prúdov, bez poistky pri meraní prúdu do 10 A
- ABS puzdro + tzv. holster, t. j. gumový kryt chrániaci merací prístroj pred mechanickým poškodením
- indikátor slabej batérie
- napájanie: dve 1,5 V (AAA) batérie
Pozor!
V prípade merania neznámych hodnôt meracím prístrojom s manuálnou zmenou rozsahu pomocou gombíka by sa merania mali vykonávať postupne od najväčšieho rozsahu až po rozsah poskytujúci najpresnejší výsledok - inak hrozí poškodenie prístroja.