| Značka | Yato |
| Subjekt zodpovedný za tento výrobok v EÚ | TOYA S.A.Viac |
| Séria | GRF |
| meranie striedavého napätia | 0-600 V a.c. |
| Meranie jednosmerného napätia | 0-600 V d.c. |
| Striedavý prúd | 0-600 A |
| Jednosmerný prúd | 0-600 A |
| Meranie odporu | 0-60 MΩ |
| Meranie kapacity | 0-60 mF |
| Meranie frekvencie | 0-10 MHz |
| Meranie teploty | -30 ~ +1000 ˚C |
| Skúška kontinuity obvodu | 0-50 Ω |
| Test vodivosti | áno |
| Test diód | áno |
| Test batérie | áno |
| Záznam špičkovej hodnoty | áno |
| SKUTOČNÁ RMS | áno |
| Zadržanie údajov | áno |
| Bezkontaktná detekcia striedavého napätia NCV | áno |
| Rozmery | 172x64x32 mm |
| Materiál | ABS |
| Otvorenie svorky max | 25 mm |
| Max. priemer drôtu pre meranie pomocou svoriek | 25 mm |
| Typ zobrazenia | LCD |
| LED podsvietenie | áno |
| Rozsah zobrazenia | 6000 |
| Rozsah automatického merania | áno |
| Vzorkovacia frekvencia | 3 krát za sekundu |
| Zvukový signál | áno |
| Automatické vypnutie | 15 min |
| Funkcia baterky | áno |
| Indikátor slabej batérie | áno |
| Napájanie | batéria |
| Typ akumulátora | 2x1.5V; AAA |
| Rozsah prevádzkových teplôt | 0~40 ˚C |
| Prevádzková relatívna vlhkosť Rh | 75 % |
| Skladovacia teplota | -10 ~ +50 ˚C |
| omša | 0.161 kg |
| Aplikácia | elektrický |
| Symbol | YT-73093 |
Univerzálny cievkový merací prístroj YT-73093 s automatickým rozsahom umožňuje vykonávať základné aj pokročilé merania elektrických veličín. Merací prístroj je vybavený cievkami na meranie, ktoré umožňujú meranie prúdu stejnosmerného aj striedavého v jednom vodiči pomocou zabudovaného senzora HALL. Meranie prebieha bez nutnosti prerušenia obvodu alebo odpojenia ho od zdroja napájania a umožňuje meranie oveľa vyšších prúdov, než je možné s konvenčnými elektrickými meracími prístrojmi. Vodiče meracích sond sú vybavené silikónovou, elastickou a odolnou voči vysokým teplotám izoláciou.
Základné merania:
- meranie striedavého napätia: A.C. 0-600 V, TRUE RMS
- meranie stejnosmerného napätia: D.C. 0-600 V
- meranie striedavého prúdu: A.C. 0-600 A, TRUE RMS
- meranie stejnosmerného prúdu: D.C. 0-600 A
- meranie odporu: 0-60 MΩ
- test diódy: IF 5 mA, UR 3 V
- test kontinuity obvodu: 0-50 Ω
Doplňujúce merania:
- meranie kapacity kondenzátora: 0-60 mF
- meranie frekvencie: 0-10 Mhz
- meranie teploty: -30 do 1000 °C
- bezkontaktné zistenie striedavého napätia: NCV
Precíznosť merania:
Príklad určenia presnosti pre meranie striedavého prúdu AC. Výpočet pre výsledok merania: 30 A
- presnosť meracieho prístroja YT-73093 pre tento rozsah je: ±(2.0%+30), rozlíšenie 0.01 A
- výpočet chyby merania vzorec: (výsledok merania x 2%) + 30 x rozlíšenie
- výpočet: (30 x 2%) + 30 x 0.01 = 0,6 + 0,3 = 0,90 A
Skutočný výsledok s ohľadom na chybu merania pre zobrazenie 30 A = 30 ± 0,90 A.
- výsledok s ohľadom na chybu merania pre zobrazenie merania striedavého napätia: 235 V = 235 ± 4,175 V
- výsledok s ohľadom na chybu merania pre zobrazenie merania stejnosmerného napätia: 12 V = 12 ± 0,09 V
Tabuľka s rozlíšením a presnosťou pre dané meranie nájdete v návode na obsluhu.
Vstavané funkcie:
- TRUE RMS - prístroj s touto funkciou zobrazuje skutočnú hodnotu efektívneho napätia/prúdu striedavého. Na rozdiel od priemerujúcich meracích prístrojov, zariadenia s true rms ukazujú správnu hodnotu nielen pre sinusovitý signál, ale aj pre deformované sinusové signály, napr. s vyššími harmonickými, alebo pre štvorcové alebo trojuholníkové signály. Funkcia nevyhnutná všade tam, kde sa v obvode objavujú impulzné zdroje, meniče frekvencie motorov, inštalácie HVAC atď.
- NCV - bezkontaktné zistenie striedavého napätia indukčnou metódou. Prístroj zistí prítomnosť napätia v izolovanom vodiči, dokáže tiež ukázať fázový vodič
- AUTO - automatické prispôsobenie rozsahu merania. Pri meraní neznámych hodnôt pomocou meracieho prístroja s manuálnou zmenou rozsahu pomocou otočného gombíka je potrebné vykonávať merania postupne od najväčšieho rozsahu až po rozsah, ktorý poskytuje najpresnejší výsledok - inak hrozí poškodenie zariadenia. V prípade multimetra s funkciou AUTO stačí vykonať jedno meranie a prístroj automaticky nájde optimálny rozsah. Merací prístroj sa predvolene spúšťa v režime AUTO
- DATA HOLD - zachovanie na displeji aktuálnej meranej hodnoty
- PEAK HOLD - zachovanie na displeji najvyššej meranej hodnoty pomocou meracích sond
- INRUSH current - meranie štartovacieho prúdu pomocou cievkových meracích sond. Prístroj vykoná meranie prúdu do 100 ms od spustenia zariadenia
Doplňujúce informácie:
- displej LCD, maximálny zobrazovaný výsledok: 6000
- osvetlenie displeja a meracieho poľa cievok
- automatické prepínanie testu diódy na test kontinuity pri odporu obvodu nižšom ako 50Ω (nie je možné nastaviť prístroj len na test diódy)
- zvukový signál pri teste kontinuity obvodu pre odpor nižší ako 50Ω
- cievky sa otvárajú do 25 mm a umožňujú meranie jedného vodiča s maximálnym priemerom do 25 mm
- meracie sondy s dĺžkou 14,5 cm
- dĺžka vodiča spolu s sondami: 97 cm
- priemer vodiča s izoláciou: 3,5 mm
- časť balenia je puzdro
- konštrukcia s ochrannými pojistkami
- automatické vypnutie prístroja po 15 minútach nečinnosti
- možnosť vypnutia automatického režimu vypnutia zariadenia
- indikátor nízkej úrovne batérie
- napájanie: dve batérie 1,5 V (AAA)
Vizuálny popis:

Poznámka!
Meranie prúdu pomocou cievkových meracích prístrojov sa vykonáva len a výlučne na jednom vodiči, jednom kábli. Pripojenie cievok na viacžilový kábel bez vyčlenenia jedného vodiča ukáže nesprávny výsledok alebo nulový prúdový prietok.